Jak głosi legenda, w 1627 roku trzech żołnierzy przebywających w okolicach Braniewa zobaczyło na drzewie obraz przedstawiający Świętą Trójcę i postanowili do niego postrzelać. Obraz trafiły trzy kule i, ku zdziwieniu żołnierzy, z otworów po kulach zaczęła płynąć ciecz przypominająca krew. Mieszkańcy Braniewa odebrali to za znak, a obraz zaczęto otaczać coraz większym kultem.

Początkowo w miejscu dzisiejszego sanktuarium stała niewielka kaplica. Jednak wieści o cudach dokonujących się przed obrazem, roznosiły się bardzo szybko i miejsce to zaczęło cieszyć się dużą popularnością. Dla coraz większej ilości przybywających tam pielgrzymów, postanowiono wybudować kościół.
Budynek kościoła został wzniesiony na planie krzyża greckiego z kopułą. Jego elewacje ozdobione są niszami, w których znajdują się posągi. Jest wybudowany z cegły i otynkowany, całość zachowana w stylu barokowym.

Wewnątrz kościoła znajduje się dużo pozłacanej sztukaterii, a w czaszy kopuły, pochodząca z 1951 roku, polichromia. Obraz „Tron Łaski” znajduje się w ołtarzu głównym, powyżej znajduje się obraz św. Jana Nepomucena, który jest drugim patronem parafii. Do ciekawych zabytków należą również ambona, wykonana przez Jana Freya w 1745 roku, drewniana chrzcielnica w formie kielicha oraz malowidła przedstawiające znalezienie Krzyża Świętego i jego Podwyższenie, zostały one wykonane na szkle.
(MM / Fot. By Martin Poljak, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12457935)