Cmentarz zajmuje 6,5 ha powierzchni i zbudowany jest na planie prostokąta. Spoczywa na nim 31 237 żołnierzy radzieckich 2 oraz 3 Frontu Białoruskiego, w 250 mogiłach zbiorowych i 20 indywidualnych. Większość kwater jest bezimienna, ustalono tożsamość zaledwie 4054 żołnierzy. Cmentarz powstawał w latach 1945-1957. Budowę ostatecznie zakończono w 1968 roku. Ostatni pogrzeb odbył się 20 lutego 2009 roku - pochowano wtedy żołnierza, którego szczątki znaleziono na poligonie wojskowym w Braniewie. W pogrzebie uczestniczyło dwóch duchownych obrządku prawosławnego.

Przy wejściu na cmentarz znajduje się tablica zawierająca informacje o poległych żołnierzach i miejscach stoczonych bitew. Mogiły zbiorowe są w kształcie jednakowych prostokątów. Wszystkie są obramowane betonem, na każdej z nich znajduje się mogiłą z gwiazdą. W centralnym punkcie znajduje się obelisk z piaskowca na niewielkim podwyższeniu obudowanym kamieniem. Mogiły indywidualne usytuowane są obok akcentu centralnego. W narożach cmentarza znajdują się dwie rzeźby przedstawiające grupę żołnierzy.

Każdego roku, w okolicach 9 maja, na cmentarzu odbywają się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy. Biorą w nich udział zarówno władze polskie, jak i obwodu kaliningradzkiego. W trakcie tych uroczystości odprawiane są modlitwy ekumeniczne oraz składane wieńce. Od 2010 roku w tym czasie odbywa się również zjazd rosyjskich motocyklistów, pod przewodnictwem Nikołaja Cukanowa - gubernatora obwodu kaliningradzkiego.
(MM / fot. By Aleksander Durkiewicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0)